لینک مطلب دکتر کاظمی درباره نمایش عامدانه عاشقانه قاتلانه

http://www.rezakazemi.com/wp/?p=3466

   + بهاره رهنما - ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٧/٢۸

لینک مطلب دکتر کاظمی درباره نمایش عامدانه عاشقانه قاتلانه

http://www.rezakazemi.com/wp/?p=3466

   + بهاره رهنما - ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٧/٢۸

یادداشتم برای تولد آقای خاتمی در روزنامه اعتماد

برای تولد سید محمد خاتمی
 
امروز عبایت چه رنگی است
 
بهــاره رهنمــا

روز تولد برای من یادآور داشتن نعمت‌هایی است که خداوند به من بخشیده، روز تولد خودم برای اینکه به دنیا آمدم تا این همه را تجربه کنم خدا را شکر می‌کنم و روز تولد عزیزانم و آدم‌هایی که برایم مهم و تاثیرگذارند، خداوند را بابت به وجود آوردن آنها شکر می‌کنم.بابت چیزهای خوبی که اثرات وجودی آنها بر زندگی من و لابد کسانی است که دوست‌شان دارم؛ آقای خاتمی دو سه سالی است که روز تولد شما آنقدر برایم یمن و قدم دارد که همیشه سر کار بوده‌ام، بگذریم از اینکه برای آدم معتاد به کاری مثل من این چیز عجیبی نیست، ولی مهم این است که سر کارهایی بوده‌ام که دوست‌شان داشته‌ام، البته هیچ تعجب نکنید اگر آنلاین و لحظه به لحظه از حضور بچه‌ها و دوستان خبرنگارم کنار شما اطلاع داشته‌ام آنقدر که پنج دقیقه به پنج دقیقه با آقای خلیلی، به مرتضی، به عسل، به نیلوفر لاری‌پور و هر که می‌دانستم آنجاست، زنگ می‌زدم و می‌پرسیدم: «امروز عبایش شکلاتی بود؟»، «انگشتر فیروزه دستش بود؟»، «چه گفت؟»، «خوشحال بود؟ امیدوار بود؟ مثل همیشه لبخند می‌زد؟» و... آنقدر که دیگر بچه‌ها را کلافه می‌کنم که «ای بابا خودت می‌آمدی.»امسال هم نمی‌توانم بیایم، اما شک ندارم که لبخندتان لااقل از دو سه سال گذشته پررنگ‌تر است و مثل همیشه گذر زمان را در چهره‌تان با این لبخند جادویی بی‌اثر کرده‌اید.سوای هر منش و تفکر سیاسی من یک سمپات بالقوه و سرسپرده به شخص شما هستم اما، اگر بخواهم معقول‌تر دلایل خوشحالی‌ام را برای تولدتان ذکر کنم باید بگویم خدا را شکر می‌کنم که مردی را در سرزمینم آفرید که به ما یاد داد تا بیشتر گفت‌وگو کنیم تا زد و خورد، بیشتر صبر کنیم تا تحمل و فرق میان این دو واژه را به ما خوب یاد داد.خدا را شکر می‌کنم که در تمام عمرم لااقل یک دولتمرد دیدم که در جمع کثیری از جوانان و سرسپرده‌هایش به اشتباهات دولتش و همراهانش اعتراف کرد چه کوچک و به زعم بعضی بزرگ. خدا را شکر می‌کنم که در تمام دنیا آقای خاتمی به عنوان رییس‌جمهور کشوری که مردمانش را به صلح و دوستی می‌شناسند، منش، رفتار و حتی سبک لباس پوشیدنش با اینها همخوانی داشت و ما به آن بالیدیم.خدا را شکر می‌کنم که آنقدر تواضع از آقای خاتمی یاد گرفتم که اگر روزی در چنین جایگاهی قرار داشتم در جواب برای دعوت به هر اتفاق فرهنگی لااقل یک تلفن یا دو خط دستخط برای صاحب اثر را از او دریغ نکنم. بماند که برای تئاتر آخرم گفته بودید، سفرید و به گمانم بهانه بود، اما خدا را شکر می‌کنم که این را هم از شما یاد گرفتم که به خاطر نه گفتن آدم‌ها زود قضاوت‌شان نکنید.تولدتان مبارک. اگرچه امسال هم توفیق حضور ندارم ولی من هم خوشحال‌تر از دو سه سال گذشته‌ام و محکم‌تر می‌گویم «خدا شما را حالا حالاها برای ما جوانان و نیمه‌جوانان ایرانی حفظ کند.»
21 مهر 92

   + بهاره رهنما - ٥:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٧/٢٧

تولد یک اندیشه

۲۱ مهرماه، تنها زادروز «سید محمد خاتمی» نیست، سالروز میلاد یک اندیشه و راه است. تولد معلّم اخلاق و صداقت مبارک‌!‎ ثبت پیام تبریک و نظر مشاهده پیام های تبریک http://www.yaaari.com/

   + بهاره رهنما - ٥:۳٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٧/٢٢

لینک مصاحبه ام با روزنامه ایران

http://www.iran-newspaper.com/1392/7/16/Iran/5481/Page/7/Index.htm

   + بهاره رهنما - ٤:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٧/۱٧

یادداشت شرق/ 10 مهر 92

روزنامه شرق

10 مهر 92

یک حرف، یک نگاه

 

نمایشگاه شغل دوم
بهاره رهنما
همیشه این سوال جزو کلیشه‌های مصاحبه با آدم‌های معروف است که اگر در این کاری که مطرح هستید نبودید و بار دیگر به دنیا می‌آمدید چه شغلی را انتخاب می‌کردید؟ اغلب هم پاسخ می‌دهند که با تمام وجود همین کار را انتخاب می‌کردیم، اما من اغلب جواب می‌دهم نویسندگی کار اصلی‌ام می‌شد گرچه انگار با گذر زمان به نوعی دارد کار اصلی‌ترم می‌شود. همه این آدم‌های معروف هم معمولا و حداقل یک کار دیگر هست که همیشه گوشه ذهنشان را اشغال کرده و اغلب هم گه‌گداری به آن پرداخته‌اند یا حتی به‌صورت پیگیر کنار کارشان. مثلا تا جایی که من می‌دانم: آقای کیانیان عزیز مجسمه می‌سازد، پارسا پیروزفر نقاشی می‌کند، ترانه علیدوستی داستان می‌نویسد و ترجمه می‌کند، هدیه تهرانی طراحی داخلی می‌کند و تاییچی درس می‌دهد، لاله اسکندری کاشیکاری می‌کند، صابر ابر چیدمان محیطی می‌کند، مهناز افشار طراحی جواهر می‌کند، لیلا حاتمی ترجمه می‌کند، سروش صحت مدرس شیمی است، حامد بهداد ترانه و آواز می‌خواند، افشین هاشمی کمانچه می‌زند، لیلی رشیدی فرانسه درس می‌دهد، آنا نعمتی و بهاره افشاری طراحی لباس می‌کنند و... لابد خیلی‌ها را هم من نمی‌دانم یا به خاطر ندارم. 
برای خود من دیدن اثر دیگری از این هنرمندان و دوستانم بسیار هیجان‌انگیز است برای شما چطور؟ انگار با بعد دیگری از هنرمندی که دوست داریم مواجه می‌شویم که برای ما کاملا تازه است. بنیاد کودک در اقدامی زیبا و خلاقانه، نمایشگاهی از این آثار، شغل یا مهارت دیگر بازیگران تدارک دیده است که همه عوایدش به بچه‌های نیازمند این بنیاد اختصاص پیدا می‌کند. اما لطفا اگر رفتید در مورد من اشتباه نکنید من کار دیگرم همان نوشتن است و بس. قول می‌دهم که قرار نیست عکاس هم باشم ولی چون نمی‌شد در این بازار داستان بفروشم تابلویی را تدارک دیده‌ام از زاویه دیدم نسبت به مناطق مختلف دنیا و سفرهایم که بسیار غیرحرفه‌ای است و با مویایلم ثبت شده و حاصل نزدیک به 10سال سفر و عادت به عکاسی با موبایلم است که هیچ ادعایی جز شکار لحظه‌های زندگی ندارد. من که می‌روم تا با کنجکاوی تمام آثار حرفه یا هنر دوم همکارانم را ببینیم. شما را هم به یک نگاه به این نمایشگاه و البته اطلاع‌رسانی به جهت جنبه خیریه این حرکت دعوت می‌کنم. وعده دیدار ما؛ پنجشنبه 11 مهر ساعت 16، مکان: سهروردی شمالی، خیابان خرمشهر، خیابان گلشن، کوچه گلزار، شماره 20. در ضمن این نمایشگاه تا ساعت 17 روز سه‌شنبه 16 مهر ادامه خواهد داشت.
http://sharghdaily.ir/?News_Id=21849

   + بهاره رهنما - ٢:۳٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٧/۱٠

بنیاد کودک ایران

بنیاد کودک ایران به مناسبت روز جهانی کودک (16 مهر) با مشارکت جمعی از بازیگران و عکاسان صاحب نام کشور اقدام به برگزاری نخستین فروش آثار هنرهای تجسمی کرده است.

در این رویداد مهم هنری آثار عکس، نقاشی و مجسمه از هنرمندان مطرح کشور به فروش خواهد رسید. همچنین در کنار این آثار، عکسها و نقاشی های مددجویان تحت پوشش بنیاد کودک نیز به فروش گذاشته می شود.

در میان سینماگرانی که تا کنون آثار خود را برای حضور در این رویداد مهم به بنیاد کودک اهدا کرده اند این اسامی به چشم می خورد؛ داریوش مهرجویی، هدیه تهرانی، نیکی کریمی،رضا کیانیان، پارسا پیروزفر، لاله اسکندری، بهاره رهنما، پریوش نظریه، حامد بهداد، ملیکا شریفی نیا،آهو خردمند، محمدرضا غفاری، مهران غفوریان، مهراب قاسم خانی و ...

همچنین عکاسان صاحب نام و خوش ذوق کشور نیز آثاری را به این فروش خیریه اختصاص داده اند که می توان به این نام ها اشاره کرد؛ مریم زندی، سیف الله صمدیان، عزیز ساعتی، ساعد نیک ذات، ابر اهیم صافی، مسعود پاکدل،سیامک زمردی و ...

اضافه می شود آیین گشایش این فروش هنری روز پنجشنبه 11 مهر ساعت 16 تا 20 خواهد بود و ساعت 17 روز سه شنبه 16 مهر ( روز جهانی کودک) ادامه خواهد داشت.

علاقمندان می توانند برای بازدید و خرید آثار به آدرس؛ سهروردی شمالی، خیابان خرمشهر، خیابان گلشن، کوچه گلزار، شماره 20 مراجعه فرمایند.

 

   + بهاره رهنما - ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٧/٩

روزنامه شرق0 3 مهر 92

 
روزنامه شرق
3 مهر 92

یک حرف، یک نگاه
موسم نو شدن است
بهاره رهنما
روزهای اول مدرسه همیشه پر از شوق شروع‌کردن بود. شروع‌کردنی که انگار بهترین و مهم‌ترین شروع‌کردن زندگی‌مان بود: «خریدن و جلدکردن کتاب، برچسب‌زدن روی دفترها و اگر وسع پدر و مادر می‌رسید خریدن کیف و کفش نو و گاه به ارث‌رسیدن آنها از بچه‌های بزرگ‌تر فامیل یا خواهر و برادرها، پیداکردن دوست‌های نو، معلم‌های نو، یادگرفتن چیزهای نو و گاه دیدن مدرسه‌های نو. وقتی مدرسه می‌رفتیم همیشه دو تا عید داشتیم، دو تا فصل نوشدن، یکی بهار و شروع سال نو و یکی مهر و شروع سال تحصیلی. به گمانم از زمانی که به‌عنوان سفیر انجمن حمایت از حقوق کودکان انتخاب شدم خیلی بیشتر و بهتر به روزهای کودکی‌ام نزدیک شدم، به همه آن چیزهایی که آن روزها غمگین یا شادم می‌کرد. یادم هست یکی از مهم‌ترین این خاطرات که از دوران راهنمایی هنوز هم تلخ و تاریک در گوشه ذهنم مانده، اولین ماه مهری بود که انسیه دختر آرام و درسخوان همکلاسی‌ام در مدرسه نبود و شنیده بودم که ‌انسیه برخلاف میل خودش به ازدواج یکی از فامیل‌هایشان درآمد و به شهرستان رفته بود. به تاز‌گی وقتی در یکی از اورژانس‌های اطراف محل زندگی‌ام خانم دکتری معاینه‌ام کرده و نسخه نوشت و اسمش را مهر کرد دیدم اسم کوچکش انسیه است‌، اشک پس از 24سال راهش را به چشمانم پیدا می‌کند و آرزو می‌کنم همه انسیه‌هایی که می‌توانند تحصیل کنند و زن‌های موثر جامعه فردایشان باشند با ازدواج در کودکی و سنین غیرقانونی به دنیای بزرگسالان پرت نشوند. یاد مادرم و مادرهای بسیاری از این سرزمین می‌افتم که کودکی‌شان بلافاصله به مادرشدن بدل شد و عروسک‌ها و فانتزی‌های کودکانه‌شان در میان نگرانی‌های دنیای یک زن و یک مادر گم شد و از یاد رفت. حالا از پس سال‌ها و با مسوولیتی که در دفاع از حقوق کودکان سرزمینم به‌عهده گرفتم و با توجه به اینکه حقوق کودک مفهومی جهانی است و مرز نمی‌شناسد همیشه و در هر اول مهر از ته دل دعا می‌کنم هیچ دختر و پسری به دلیل محرومیت‌های فرهنگی یا اقتصادی از تحصیل و نوشدن و یادگرفتن و تجربه دو بار شادی در سال و آغاز دانستن بازنماند. متاسفانه با آمارهای ‌رو به افزایش ریزش تحصیلی در سال‌های اخیر این آرزو دارد به محالی دوردست بدل می‌شود که امیدوارم مسوولان آموزش‌وپرورش و دولتمردان کشورمان را به فکری اساسی و چالشی متمرکز بر این حوزه وا دارد. امسال با نوشدن دولت سرزمینم، امید دارم شیرمردان و شیرزنانی بر عرصه مدیریت‌های مربوطه گماشته شوند که با خلاقیت و جسارت، ایده‌ها و راه‌هایی نوین برای فردای سرزمینمان که همین کودکان امروز هستند طرح کند تا لااقل تحصیل، این بدیهی‌ترین حق کودک امروز از هیچ کودک ایرانی و مهاجر دریغ نشود.

   + بهاره رهنما - ٥:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٧/۳