خواب

داشتم به دوستی میگفتم که اگر مشغله های بسیار امروزم نبود ,یکی از علومی که دوست داشتم از پایه و اساس به دنبال شناخت و یادگیری اش بروم شاخه ای از روانشناسی است که به مقوله خواب و رویا  برمیگردد.مباحث یونگ را چه در دوره کارشناسی ارشد و چه به صورت مطالعه شخصی پیگیر بوده ام اما برایم کافی نبوده شاید به نظر من ماجرا ماورایی تر از شرح آن حتی به زبان علمی است .

 از کودکی ام هیشه خواب های عجیب خانه مان مال من بود . این که وقتی اتفاقی دز خانه ما می افتاد گاهی از ترسم که عین آن واقعیت را چند شب پیش در خوابم دیده بودم زبانم را در دهان میگرفتم و خاموش میماندم . وقتی کسی که با مادرم ماجرایی داشت از طریق خواب من پیغامی را برای مادرم داد و من رساندم و مادرم از تعجب تا ساعت گیج مانده بود . وقتی عمویم جند سا عت پیش از مرگش به خواب پدرم آمده بود و گفته بود:" برادر بیدار شو که کلی کار من را باید تو امروز انجام دهی!" و خیلی وقت های دیگر در اعجاب این ماجرای خواب حیران شده ام.

این ویژگی خاص من نیست خیلی از آدم ها را میشناسم که رویاهای صادقه دارند . خود من یکسال تمام رویای تکرار شونده ای را میدیدم که هر بار مانند تکه های پازل کامل و کامل تر میشد .یا همین چند شب پیش که تمام سوالاتم در باب یک ماجرایی از طریق خود کسی که همه چیز را در این میان میدانست در یک مهمانی شخصی در منزل او والبته در خواب من جواب داده شد . حیران تر شدم . در حالی که دیگر مدت ها بود من حتی به سوالاتم هم در مورد آن ماجرا فکر نکرده بودم.

گاهی خواب های ما زاییده توهمات و خیالات بیداری ما هستند و لی گاهی آنقدر بی ربط و غیر منتظره  به سراغمان می آیند که تازه از پی مدت ها میرویم به عوالمی که کلی کوشیده ایم تا ازسر به در کنیم . مورد اعجاب آور دیگر این بود که با دوستی که موقع حیاتش کلی در مورد فلسفه حیات پس از مرگ در دانشکده ادبیات بحث میکردیم تا مدت ها به خواب من می آمد و ادامه این صحبت ها را میگرفت و حتی گاه تا جایی که اجازه داشت جواب سوالهای مرا میداد .

همه این ها را گفتم که بگویم به گمانم خواب یکی از دلایل مهم بقای روح پس از حیات جسمانی است و آمدم که بنویسم:" خدای خوبم این خواب ها را از من نگیر و چشم دلم را در فراموشی جسمم بگشا !"ََ

آمین...

کار ما نیست شناسایی راز گل سرخ نیلوفر و قرن پی آواز حقیقت بدویم

سپهری

این یکی از جواب های دوستم بود در خواب که روحش همیشه شاد بادا ...

   + بهاره رهنما - ٢:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٤/۱۱