معرفی کتاب " مالیخولیای محبوب من"

نگاهی به کتاب تازه منتشر شده‌ی بهاره رهنما؛ «مالیخولیای محبوب من»

زنانگی سیال واژه‌ها

بهاره رهنما، بازیگر تئاتر و تلویزیون که پیش از این دو کتاب «چهار چهارشنبه و یک کلاه‌گیس» (نشر چشمه 1388) و «ماه هفت شب» (نشر حوض نقره 1389) از وی به چاپ رسیده بود، این بار «مالیخولیای محبوب من» را روانه بازار کتاب کرده است که سومین اثر او در قالب نویسندگی است.

کتاب هشت داستان کوتاه و جدا از هم دارد که در مجموع کلیتی واحد را تشکیل می‌دهند. روایت‌ها ساختاری ساده و یک خطی دارند و عمومأ از زبان زنان نقل می‌شود؛ زنانی که ترک شده و وامانده‌اند و حال در این تنهایی زندگی گذشته‌شان را مرور می‌کنند گویی توان دوباره برخواستن و از سر گرفتن زندگی دوباره را ندارند. مضمون عمومی داستان‌ها روبه‌رو شدن با عشق و یا ترس از دست دادن آن است؛ داستا‌ن‌هایی رمانتیک و عاشقانه که درنهایت می‌گویند عقل را باید کنار گذاشت و حامی عشق بود، گرچه پایان دلخواهی در کار نباشد.

هرچند در این میان به اولین داستان از این مجموعه، داستان «اردک زرد» می‌توان اشاره کرد که در فاصله زمانی متفاوت با سایر داستان‌ها نوشته شده و روایتی کوتاه از دختر و پسری جوان نقل می‌کند که برای اولین بار یکدیگر را در یک رستوران می‌بینند و برای فرار از ناکامی‌های زندگی‌شان به شانس و اقبال روی می‌آورند. پایان‌بندی این داستان ساختاری فوق‌العاده قوی و حسی دارد و درواقع نقطه اوجی بر این مجموعه محسوب می‌شود.

«اردک زرد»، «چشم‌هایی که مال توست»، «فلامینگو»، «اعترافات یک عشق»، «عروس شماره 2»، «باد می آید با بوی تو»، «مالیخولیای محبوب من» و «این تابستان فراموشت کردم» عنوان داستان‌های این مجموعه هستند. گفتنی است پیش از این از چهار داستان این مجموعه، سه نمایشنامه توسط بهاره رهنما و با همراهی نسیم ادبی به روی صحنه رفته است.

در بخشی از داستان «چشم‌هایی که مال توست» می‌خوانیم: «هنوز چشم باز نکرده‌ام که یاد لعنتی تو باز می‌آید توی سرم. مدت‌هاست که شده‌ای اولین فکر هر صبحم و آخرین فکر هر شبم. قبلأ هم توی فکرم بودی حتی وقتی هنوز این‌جا بودی اما حالا این فکر کردن ناجور شده، خصوصأ از وقتی دکتر رضا تأکید کرده فکر کردن به تو برایم به کلی قدغن است. قدغن را او تعیین کرده اما برای خودش کرده، مگر فکر نکردن به تو به سادگی نرفتن توی خیابان ورود ممنوع است؟ اصلأ، به این سادگی‌ها نیست. اصلأ من نمی‌فهمم این چه دکتری است که هنوز بعد از چهار سال نفهمیده که من عاشق همه چیزهای ممنوع عالم هستم! مثل خود تو که هنوز هم نمی‌دانم اگر برایم قدغن نبودی بازهم همین‌قدر روانی‌ات می‌شدم یا نه؟»

«مالیخولیای محبوب من» که در مدت زمانی کمتر از یک‌ماه به چاپ سوم رسیده را مؤسسه انتشارات نگاه در 104 صفحه، با شمارگان هزار و صد نسخه و قیمت پنج‌هزار تومان چاپ کرده است.

 

زهرا غفاری

   + بهاره رهنما - ٧:٤٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٩/٢٥