عیدانه هشتادونه

بهار که از راه میرسد حال ما آدم ها هم مثل حال و هوای باقی طبیعت عجیب و پر ماجرا میشود . گمان میکنی تمام این روزهای سال گذشته و تو ماندهای با این یک هفته آخری که دارد سال تمام میشود . آلرژیها و اقسردگی ها عود میکند ,دندان ها خرابیشان رو میشود . ماشین ها نیاز به سرویس پیدا میکنند و ...و تو هی میپرسی که خوب آخر چرا همه این ها باید یک هو و در همین یک هفته اتفاق بیفتد؟

برای من کمی تا حدودی معتقد به جادوهای دنیا جواب این است که همه چیز ها دارند بوی نو شدن میشنوند و دلشان میخواهد بازسازی شوند . نو شوند و تولدی دوباره را آغاز کنند همه پدیده های طبیعی به پیروی از اصلشان در بهار به سوی نو شدن کشانده میشوند . خب پس اگر این جوری نگاه کنی شاید این هفته آخر سال را با آرامش بیشتری در مقابل این حوادث ناگهانی و غیر مترقبه بگذرانی و اما یادت نرود که این آخر های سال شروع کنی به شکر کردن که معجزه اش باور نکردنی و امتحانش بی ضرر است .

شکر همه چیز از چیز های خیلی کوچک مثل یک گلدان کاکتوس روی میزت تا سلامتی و داشتن عزیزانت !

من دلم میخواهد یک ساعت برای مرور شکرانه های سال قبلم وقت بگذارم . غر نزنید این اصلن معنی اش این نیست که سال فوق العاده ای را پشت سر گذاشته ای نه شاید خیلی هم سخت بوده اما تو شروع میکنی پی گشتن خوبی ها میبینی شان حتی اگر کوچکند . به جای غصه خوردن برای از دست دادن چیزی یا کسی ,شروع کن به شکر گذاری برای زمانی که بوده و داشتیش. این کار تو همان برهه از زمان را جاودانگی میبخشد و مگر هیج جیز غیر از ذات لایزال او فنا ناپزیر است ؟ نه  نیست میدانی که نیست پس به زمان بودنش برایت خوبی هایی داشته که به یاد بیاور و شکرشان را بگو! نه نمیگویم بدی نداشته شاید حتی بیشتر از خوبی بوده اما تو خوبی هایش را ببین .

یاد مادربزگ نازنین و تاثیر گذار زندگیم خوش که میگفت :آدمی بود فقیر و بیمار و خسته و سخت گرفتار . کسی دید که همین آدم دارد هی میکپگوید :خدایا ممنونم . خدایا شکرت و خدایا سپاس !آن نفر ناظر پرسی: تو با این همه گرفتاری برای چه چیزی شکر میکنی ؟ آدم گرفتار گفت : خدا وقتی میبیند که من با این حال و روزم  دارم شکر میکند آن بالا با خودش میگوید : بابا تو دیگر چه جور بنده ای هستی ؟و من عاشق معجزاتی هستم که خدا بعد از گفتن این جمله بر سرم سرازیز میکند !و سال بعد زندگی آن مرد دگرگونه شد ....

و شاید این گونه است که   شکر گذاری در اوج غم و ناامیدی حتی بیشتر از مواقع شادی کارگشایی و معجزه دارد !

خب این البته حکایتی است اصل ماجرای شکر گزاری راهم در همه ادیان و فرقه های مذهبی و کتاب های کالت مثبت اندیشی و توصیه های روانشناسان  میتوانی پیدا کنی . حرف تازهای نیست اما معمولن جدی گرفته نمیشود . و سهل است و ممتنع چون وقتی شروع کنی میبینی ذات گستاخ و زیاده خواه بندگی مان نمیگذارد که خیلی راحت برای همین چیز های کوچک که باید از آنها شروع کنی از ته دل شکر بگویی و هی صدایی در سرت میگوی : خب این که چیزی نیست این که حقم بود . این که نعوذ بالله کاری نبود برای خدا ! اما تو صبوری کن تکرار کن و با تمرکز سعی کن که برای همین نفسی که میرود و می آید هم شکر بگویی (که این روزهای آخر سال که باز تنگی نفسم عود کرده بود دیدم همین نفس ساده چه نعمت بزرگی است ) وقتی شروع به این کار کنی میبینی که کم کم چیزی در درونت شکسته میشود و از میانش چیزی دیگر متولد میشودو بعد چیز های دیگر ...

یادآوری تکنیک بی نظیر شکر گذاری  عیدی من بود به مردمی که دوستشان دارم و بی آنها یک آدم به شدت معمولیم  که همیشه از آن گریزان بودم . عیدتان مبارک مردم خوبم . بابت وجود مخاطبانی چون شما نیز خدای خوبم را شاکرم !

پ.ن:1این مطلب من به نقل از سایت پرده سینما و بهاریه ای بود که من برای این دوستان نوشتم و در سایت موجود هست .آقای فاضلی دبیر سایت همان کسی است که دیالوگ های فیلم عاشقانه را تمامن حفظ است .مرحمتی برایم نوشته بود :عید آرش و غزال و دخترشان مبارک !

برای نسل امروز شاید آرش و غرال عاشقانه آشنا نباشند اما آن اثر پیش درآمد  همه فیلم های عاشقانه بعد از انقلاب بود و عزیزترین بازی همه این بیست سال بازیگریم !

پ.ن2:برای عید امسال از چهاردهم به بعد فیلم پوپک و مش ماشاالله را آماده اکران دارم بهش امیدوارم چون یک دختر اراکی اهل شاه عبد العظیم را بازی میکنم که نقش بسیار نویی بود کنار مهناز افشار امین حیایی فرهاد آییش و سروش صحت که همه شان عزیزند و هنرمند و به کارگردانی مرد نازنینی چون :فرزاد موتمن

پ.ن 3سال هشتاد و هشت جنس کارهای دیگری را با کارگردانان مختلفی تجربه کردم که در سال هشتاد و نه به نوبت اکران خواهند شد : پنج کار سینمایی :1سن پطرزبورگ:(بهروز افخمی)2بعد ازظهر سگی :(مصطفی کیایی )3عروسک:(وحیدراده).4پوپک و مش ماشاالله:(موتمن)5زنان ونوسی مردان مریخی:(راست گفتار)

اولین اکران مال پوپک و مش ماشاالله است و امیدوارم عیدتان را شادتر کند .

سر سفره هفت سینتان دعای من و خانواده کوچکم یادتان نرود خواهشن:)

/ 0 نظر / 10 بازدید