شیطان هم عاشق بود

 

به سال گذشته  که نگاه میکنم تا ببینم  چه خوانده ام در میان همه کتاب ها باز کشف الاسرار خودش را نشان می دهد و برق می زند .

از پس بارها خواندنش شاید بشود این مقام بهترین پارسالم را از میان همه رمان هایی که اتفاقن ژانر مورد علاقه من در کتاب خوانی است به کتابی بدهم که در زمره کتاب های درسی بود که وقتی در دانشگاه به اجبار واحدش را برداشتم و سال گذشته در میان کتاب های درسی که باید دوباره می خواندم دیدمش و برش داشتم , ورقش زدم  آن روز را از خیر درس خواندن گذشتم باز در صفحات عجیب این کتاب گم شدم . و باز مهمترین چیزی که در همه فصل بندی ها و اشارات و حکایات این کتاب نظرم را به خود مشغول می کرد حکایت عجیب و بی نظیر عشق و دیوانگی شیطان بود .

در فصل تفسیر سوره بقره که  حکایت حسادت شیطان بر انسان به واسطه عشق پر از شور و آتشش بر خداوند را شرح می دهد : عالمی بود آرمیده در هیچ دل آتش عشقی نه , در هیچ سینه تهمت سودایی نه ,...طاعت بی فترت ابلیس را بود و خطاب "اسکن انت و زوجک الجنه" آدم یافت.

در جای جای کتاب " تفسیر عده الابرار و کشف الاسرار" منسوب به  " ابوالفضل میبدی " دستخط دخترک سال های دانشکده ادبیا ت را می بینم که با دست خط زنی که امروز من هستم بسیار فرق دارد و بی شک همه چیز آن دخترک پر صدا تا من خسته امروز , یادم آمد که نعوذبالله چقدر از پس سال ها باز هم تحت تاثیر این کتاب  امسال در حیاط مسجد الحرام یاد شیطان و عشق و حسادتش و طردشدنش و دشمنی اش با انسان افتادم و چقدر اشک ریختم بر همان جمله ای که استاد ماحوزی مرحوم موقع تدریس این اثر تکرار می کردند : زیرا که من او را ز همه بگزیدم ...ز همه حتی ز این که عابد و زاهد خداوند باشد ,

و این چنین بود که  شیطان  عشق نفرینی اش  را بر همه چیز و همه کس و همه جایگاهی,  ترجیح داد . آمیختگی  افسانه گون و داستان پردازانه این اثر , کتاب کشف الاسرار را از حد یک کتاب عرقانی صرف فراتر برده و در شمار آثار عاشقانه و  ماندگار ادبیات آورده است .که تا مدت ها حتی از نگاه استاد معین به خواجه عبد الله انصاری نسبت داده شده بود . معرفی دوباره یا پیشنهاد این خواندن این اثر یا انتخابش به عنوان بهترین اثری که در سال گذشته خوانددم شاید به صرف معرفی کتاب مناسب و به جا نبود . اما شاید جدا از پی گیری خود این اثر , حتی ترغیبتان کند که در خلوت روزهای نوروزی باز سری به کتاب های دوران دانشگاهتان بزنید با حاشیه نویسی هایی که شمایی را که شاید از دستش داده باشید باز به خاطرتان  آورد ..

بعد از تحریر: این یاد داشت در مهرنامه شناره فروردین به چاپ رسیده بود.

 

 

 

/ 0 نظر / 19 بازدید