تو هم کتابت را جا بگذار و برو

چندین روز پیش مقاله ای در روزنامه شرق خواندم با عنوان کتابت را جا بگذار. در آن مقاله از حلقه تکرار شونده ای یاد شده بود که در همه جای دنیا توسط آدم های اهل مطالعه و البته آدم های پر شورو با حال راه افتاده بود . حلقه ای که با جا گذاشتن کتاب هایی که دوست داریم بعد از پایان خواندنشان در محل های عمومی مثل : مترو .اتوبوس .تاکسی .مطب دکتر یا مثلن فرودگاه شکل میگرفت . در این مورد آخر یعنی فرودگاه خوب یادم هست که یک بار کلی اراجیف شخصی برای دوستی نوشته بودم اول کتاب شعر پابلو نرودا "هوا را از من بگیر خنده ات را نه " و او کتاب را در فرودگاهی جا گذاشت . تا مدت ها فکر میکردم که واقعن کسی که این کتاب را پیدا میکند با این عنوان شاعرانه و در تضاد با مسخره بازی هایی که من در تقدیم کتاب آورده بودم و اغلب هم اسم حیوان هایی بود که دوستم شبیه شان بود :))چه فکر میکند ؟ خلاصه شد خاطره با مزه ای که هنوز هم یادآوریش می خنداندم . من پیشنهاد می دهم که بیایید این حلقه را برای کتاب های ایرانی در ایران و جهان راه بیندازیم . در نورد کتابهای که به شیوه این حلقه در سطح دنیا شناورند ,حتی سایتی هست که شما می توانید سفر کتاب به جا گذاشته تان را پی گیری کنید و مشخصه اش یادداشت کوتاهای است که اول کتاب به نام خودتان یا یک نام مستعار میگذارید و نیز محل به جا گذاشتنتان .دنیا تغییر کرده و این روزها می توان حتی به عمد چیزی را جا گذاشت و خوشحال هم بود .  یکی از دوستان روزنامه نگار من به زودی سایتش را راه خواهد انداخت یا شاید یک وبلاگ بسازد برای کسانی که کتاب جا می گذارند  تا بیایند کامنت بگذارند که کی و کجا چه کتابی را جا گذاشته اند ؟ و بعد یکی دیگر که کتاب را پیدا میکند بیاید و بگوید کتاب را کی و کجا پیدا کرده و باز هم او بعد تر کامنت بگذارد که کتابی را که پیدا کرده و خوانده کجا جا گذاشته و البته باید آدرس سایت یا وبلاگ مربوط به این حلقه گم و پیدا شدن کتاب هم در کنار یادداشت مان در صفحه اول کتاب بگذاریم و شاید توضیحی در مورد این کار .

همه عمر عاشق نو آوری شگفتی و ساختار شکنی بوده ام حالا چقدر اجرایش کرده ام یا جاهایی بنا بر باورهایی از آنها گذشته ام بماند . اما از وقتی آن مقاله را خواندم همه اش به فکر این بودم که حتی تقلید  از کار خوب فرهنگی هم اتفاق خوبی است .

بعد از تحریر 1: راستی بعد از اهدای عواید کتاب دوم من " ماه هفت شب " به بچه های محک , فیلم سوم من که در این هفته ها روی اکران است یعنی : "هرچه خدا بخواهد " هم بخشی از فروش فیلم را به این کار اختصاص داد.گفتم که تقلید از کار نیک , خوب است:)) و البته جسارت هم می خواهد که تهیه کننده این کار داشته و دارد .

2: از موسسه مهربان محک که کمک های فرهنگی دست اندر کاران فرهنگ و هنر را با روی گشاده و مهر می پذیرد و ما را در این خانواده نازنین جای میدهد سپاسگذاریم .

/ 0 نظر / 12 بازدید